Zatrzymanie moczu

Zatrzymanie moczu jest stanem, w którym następuje brak możliwości oddania moczu. Zatrzymaniu moczu zazwyczaj towarzyszy ból brzucha i uczucie silnego parcia na mocz. Taki obraz jest dość typowy w przypadkach nagłego zatrzymania moczu. W tej sytuacji chory szuka pomocy doraźnej i zazwyczaj trafia na izbę przyjęć do szpitala lub wzywa pogotowie.

W przypadkach przewlekłego zatrzymania moczu (niecałkowitego) bóle brzucha są o mniejszym nasileniu. Chory skarży się na częste oddawanie moczu w małych ilościach uskarża się na nietrzymanie moczu i podaje, że wyczuwa twardy opór w okolicy podbrzusza. W takich przypadkach pacjent trafia do lekarza z opóźnieniem wierząc, że dolegliwości miną.

Najczęstszymi przyczyną zatrzymania moczu u mężczyzn są:

W przypadkach całkowitego zatrzymania moczu konieczne jest ustalenie cewnika do pęcherza moczowego lub wykonanie cystotomii( wprowadzenie cewnika do pęcherza moczowego poprzez powłoki brzuszne). Po badaniu chorego i odbarczeniu pęcherza moczowego powinna być wdrożona diagnostyka obrazowa(USG), wykonanie badań biochemicznych i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Cystotomia

Cewnik wprowadzony przez cewkę

W sytuacji niecałkowitego zatrzymania moczu postępowanie diagnostyczne jest bardziej złożone. Zazwyczaj wykonuje się badania mikrobiologiczne, badania obrazowe, badania biochemiczne, ocenia się wydolność nerek

Galeria

Tematy powiązane: krwiomocz, rak pęcherza moczowego, kolka nerkowa, łagodny rozrost prostaty

O mnie

Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii i urologii.

Adres

71-043 Szczecin (Gumieńce)
Ul. Lubelska 29 (ulica równoległa do ul. Ku Słońcu)
Kierunek: Castorama i CH STER przy ul. Ku Słońcu 67

Telefon i godziny otwarcia

Telefon do rejestracji: 91 432 47 70
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16