Wodniak jądra

Wodniak jądra (lac.hydrocele testis) jest to schorzenie w którym następuje nadmierne nagromadzenie płynu surowiczego w strukturach otaczających jądro (zazwyczaj pomiędzy wyrostkiem pochwowym otrzewnej lub między trzewną i ścienną blaszką błony surowiczej jądra). Pierwszym objawem jest powiększanie obwodu jądra i/lub moszny. Konieczne jest zgłoszenie się do specjalisty w celu postawienia właściwego rozpoznania i wyjaśnienie, czy przyczyną powiększenia moszny nie jest guz jądra.

Wodniak może powstać w wyniku ostrego lub przewlekłego zapalenia nieswoistego najądrza lub jądra, może też towarzyszyć nowotworowi jądra. Czasem w górnej części jądra wyczuwalna jest obecność okrągłej, sprężystej struktury różnej wielkości (część chorych nazywa to "trzecim jądrem"), co może odpowiadać torbieli najądrza.

Oprócz badania podstawowego powinno być wykonane USG moszny.

Leczenie zazwyczaj operacyjne, polega na wycięciu ściennej blaszki wyrostka pochwowego otrzewnej i na jej wynicowaniu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu przewodowym ( zewnątroponowym lub podpajęczynówkowym). Czasami wykonuje się nakłucie wodniaka w celu usunięcia nadmiaru nagromadzonego płynu wokół jądra.

Galeria

Tematy powiązane: guz jądra, torbiel najądrza, powiększenie moszny, operacja wodniaka jądra

O mnie

Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii i urologii.

Adres

71-043 Szczecin (Gumieńce)
Ul. Lubelska 29 (ulica równoległa do ul. Ku Słońcu)
Kierunek: Castorama i CH STER przy ul. Ku Słońcu 67

Telefon i godziny otwarcia

Telefon do rejestracji: 91 432 47 70
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16