Stulejka
Stulejka - łac. phimosis jest to męskie schorzenie wrodzone lub nabyte, które polega na zwężeniu ujścia napletka prącia, co uniemożliwia (przy stulejce pełnej) lub utrudnia (przy stulejce niepełnej) odprowadzenie napletka podczas wzwodu lub w stanie spoczynku penisa.
Stulejka dorosłych najczęściej nabyta, która powstaje w wyniku stanów zapalnych skóry napletka, chorób skóry, mikrourazów, niewłaściwej higieny tej okolicy ciała. Zwężenie napletka, które utrudnia jego odprowadzenie z żołędzi, powoduje rzadsze mycie tej okolicy i zwiększa częstotliwość powstawania stanów zapalnych w okolicy żołędzi i napletka.
Zsuwanie napletka "na siłę" powoduje ponowne uszkodzenie blaszek napletka, co z kolei prowadzi do ich pękania i ponownego bliznowacenia. Skutkiem procesów zapalnych i bliznowacenia jest coraz węższy pierścień napletka, który coraz bardziej utrudnia jego zsunięcie z żołędzi nawet pod czas spoczynku prącia i całkowicie uniemożliwia odprowadzenie napletka podczas wzwodu. Wówczas powstają stany zapalne pod napletkiem, które trwając długo mogą powodować zakażenia dolnych dróg moczowych, zwężenia cewki moczowej i w skrajnych sytuacjach może powstać rak prącia. U dorosłych częsta przyczyna zwężenia napletka jest cukrzyca, choroby skóry.
Aktywność seksualna w czasie stanu zapalnego prowadzi do ponownego uszkodzenia napletka, rozszerzenia procesu zapalnego w tej okolicy i pogłębienia zwężenia. Nie mniej ważnym jest fakt, iż partnerka seksualna również może mieć nawracające stany zapalne dróg moczowych, które nawracają zazwyczaj po współżyciu. Czasem u młodych mężczyzn ze zwężeniem napletka podczas stosunku seksualnego może dojść do zsunięcia się pierścienia poza żołądź, co powoduje przewężenie i obrzęk tkanek prącia i niemożność odprowadzenia napletka - wówczas powstaje załupek (łac. - paraphimosis). Taki stan wymaga pilnej interwencji urologicznej.
Leczenie stulejki jest operacyjne, które zależy od stanu anatomicznego zwężonego napletka, możliwości technicznych - jakie można wówczas zastosować, a także oczekiwań pacjenta. Najczęściej wykonywana jest plastyka napletka (zabieg plastyczny z zachowaniem napletka), czasami konieczne jest całkowite usunięcie napletka - obrzezanie. Decyzja o rodzaju operacji podejmowana przez pacjenta po gruntownym zapoznaniu się ze stanem faktycznym jego schorzenia w rozmowie z lekarzem urologiem, jego oczekiwaniami i możliwościami technicznymi, które można zastosować w takim stanie chorobowym. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Bardzo ważne jest wyleczenie stanu zapalnego stulejki przed podjęciem leczenia operacyjnego.
Stulejka u dzieci jest to wrodzone lub nabyte zwężenie napletka, które uniemożliwia jego odprowadzenie poza żołądź. U małych chłopców zlepianie się naskórka wewnętrznej blaszki napletka do żołędzi, które utrudnia odprowadzenie napletka poza żołądź, jest zjawiskiem fizjologicznym. Dopiero pod koniec drugiego roku życia napletek zostaje oddzielony od żołędzi i możliwe jest jego swobodne odprowadzenie. Tak zwana stulejka fizjologiczna ustępuje wraz ze wzrostem żołędzi. U około 50 % chłopców pod koniec pierwszego roku życia udaje się odprowadzić napletek do rowka zażołędnego, lecz do końca trzeciego roku jest to możliwe prawie u 89% chłopców. Forsowne odprowadzanie napletka przez rodziców może powodować pękanie napletka, krwawienie z miejsc pęknięć, ból i niepokój dziecka podczas prób mycia żołędzi. Powstawanie pęknięć napletka powoduje powstawanie blizny, która jeszcze bardzie zwęża ujście napletka.
Jeśli podczas próby odprowadzania napletka w kierunku rowka zażołędnego pojawia się biały pierścień na skórze napletka, należy podejrzewać stulejkę. Badanie lekarskie powinno dać odpowiedź na pytanie czy jest to stulejka. Szacuje się, że w wieku 6-7 lat u około 8% chłopców można stwierdzić cechy stulejki.
Czasem nawracające zakażenia dróg moczowych u małych chłopców wymaga wykluczenia obecności stulejki, która powoduje trudności w oddawaniu moczu. W skrajnych przypadkach rodzice obserwują rozdęcie napletka w kształcie balonika i później powolne wypływanie moczu - jest to stan, który wymaga szybkiej interwencji urologicznej.
Zazwyczaj u chłopców wykonywany zabieg poszerzenia napletka. Zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym.
Galeria
Tematy powiązane: operacja krótkiego wędzidełka, obrzezanie