Powiększenie moszny

Powiększenie moszny zazwyczaj występuje po jednej stronie. Istotnym problemem jest bezbolesne powiększenie moszny, które przez mężczyznę może być bagatelizowane. Dość często bezbolesne powiększenie moszny może powodować wodniak jądra, torbiel najądrza, ale w pierwszej kolejności powinna być wykonana diagnostyka w kierunku wykluczenia obecności guza jądra. Guz jądra jest najczęstszym nowotworem złośliwym u młodych mężczyzn, którego jednym z pierwszych objawów jest powiększenie jądra i zmiana jego konsystencji. W przypadku bezbolesnego powieszenia moszny należy przeprowadzić wnikliwą i szybką diagnostykę urologiczną, w tym: badanie palpacyjne, USG moszny, badania markerów nowotworowych.

Powiększenie moszny z towarzyszącą gorączką, bólem w okolicy jądra, który nasila się przy chodzeniu i delikatnym ucisku skłania mężczyznę do poszukiwania pilnej pomocy medycznej. Zazwyczaj takie objawy występują w przypadku zapalenia jądra lub najądrza, wówczas wykonuje się badania bakteriologiczne, wdrażana jest terapia antybiotykiem i lekami przeciwzapalnymi, wykonuję się badanie USG moszny.

Szczególnym przypadkiem jest powiększenie moszny z obrzękiem i zaczerwienieniem tkanek okolicy podbrzusza i krocza z towarzyszącą gorączką, które występują w zgorzelinowym zapaleniu moszny - zgorzeli Fourniera. Zgorzel Fourniera cechuje się wysoką śmiertelnością i ciężkim przebiegiem. Ta choroba przebiega gwałtownie i powoduje martwicę tkanek narządów płciowych.

Galeria

Tematy powiązane: operacja torbieli najądrza, operacja wodniaka jądra, guz jądra, wodniak jądra, torbiel najądrza, żylaki powrózka nasiennego

O mnie

Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii i urologii.

Adres

71-043 Szczecin (Gumieńce)
Ul. Lubelska 29 (ulica równoległa do ul. Ku Słońcu)
Kierunek: Castorama i CH STER przy ul. Ku Słońcu 67

Telefon i godziny otwarcia

Telefon do rejestracji: 91 432 47 70
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16