Krwiomocz


Krwiomocz (hematuria) jest to stan, w którym dochodzi do pojawienia się w moczu krwinek czerwonych (erytrocytów). Zazwyczaj obecność krwinek czerwonych w moczu, która nie powoduje zmiany jego zabarwienia nazywana jest krwinkomoczem. Natomiast widoczna zmiana koloru moczu przez obecność krwi często nazywana jest krwiomoczem. Czasem zmianie zabarwienia moczu przez krew towarzyszy obecność skrzepów.

Wystąpienie krwiomoczu nie może być lekceważone przez pacjentów, ponieważ może być pierwszym objawem obecności nowotworu układu moczowego (rak pęcherza moczowego, rak prostaty, rak nerki). W przypadku, gdy ustąpi po jakimś czasie może być zlekceważony nie tylko przez pacjenta, ale nierzadko przez lekarza - ponieważ może być traktowany jako "zwykłe zapalenie pęcherza moczowego".

Każde wystąpienie krwiomoczu zawsze wymaga wnikliwego postępowania diagnostycznego, które pozwoli na wyjaśnienie przyczynę jego wystąpienia. Objawy chorobowe, które mogą towarzyszyć wystąpieniu krwiomoczu mogą pomóc w rozpoznaniu przyczyny krwawienia.

Przyczyny krwiomoczu mogą być różne:

Galeria

Tematy powiązane: kolka nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego, rak nerki, rak pęcherza moczowego, rak prostaty

O mnie

Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii i urologii.

Adres

71-043 Szczecin (Gumieńce)
Ul. Lubelska 29 (ulica równoległa do ul. Ku Słońcu)
Kierunek: Castorama i CH STER przy ul. Ku Słońcu 67

Telefon i godziny otwarcia

Telefon do rejestracji: 91 432 47 70
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16