Kamica pęcherza moczowego

Kamica pęcherza moczowego dotyczy w głównie mężczyzn w wieku powyżej 50 lat z przewlekłym zastojem moczu w pęcherzu moczowym. Przewlekły zastój moczu u tych chorych związany jest z zaburzeniami oddawania moczu spowodowanym łagodnym rozrostem stercza. Kamicę pęcherza moczowego spotyka się również u pacjentów przewlekle cewnikowanych i u chorych po urazach rdzenia kręgowego i miednicy.

Choroba może przebiegać bezobjawowo i kamień może być wykryty przypadkowo w badaniu USG układu moczowego lub być widoczny na zdjęciu RTG jamy brzusznej. Jeśli występują objawy to zazwyczaj występują bóle w okolicy podbrzusza, pieczenie przy oddawaniu moczu, krwiomocz lub występują nawrotowe zakażenia układu moczowego.

Przy podejrzeniu występowania kamicy pęcherza moczowego wykonuje się badania biochemiczne (badania moczu i krwi, posiew moczu) i badania obrazowe układu moczowego – USG układu moczowego, RTG przeglądowe miednicy lub jamy brzusznej.

W przypadku postawienia rozpoznania kamicy pęcherza moczowego pacjentowi proponujemy leczenie zabiegowe. Może być wykonana operacja na drodze endoskopowej – cystolitotrypsja lub operacja metodą otwartą – cystolitotomia. W tym samym czasie lub w kolejnym etapie może być konieczne wykonanie zabiegu, który likwiduje przeszkodę w odpływie moczu z pęcherza moczowego np. TUR-P, aby ponownie nie dochodziło do powstawania kamienia w pęcherzu moczowym.

Galeria

Tematy powiązane: krwiomocz, rak prostaty, łagodny rozrost prostaty, rak pęcherza moczowego

O mnie

Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii i urologii.

Adres

71-043 Szczecin (Gumieńce)
Ul. Lubelska 29 (ulica równoległa do ul. Ku Słońcu)
Kierunek: Castorama i CH STER przy ul. Ku Słońcu 67

Telefon i godziny otwarcia

Telefon do rejestracji: 91 432 47 70
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16