Kamica moczowodowa

W przypadku lokalizacji kamienia w moczowodzie pierwszym objawem może być silny ból – kolka nerkowa. Jeśli kamień moczowodowy nie blokuje całkowicie odpływu moczu z nerki, to ból może być odczuwany okresowo o nieznacznym nasileniu. Ból może być odczuwany w boku, pachwinie, okolicy żeber, promieniować do biodra lub uda. Czasem pacjent jest leczony z powodu bólów kręgosłupa. Wówczas pomocne okazują się badania dodatkowe. Kamicę moczową najczęściej spotyka się u osób w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat. U mężczyzn kamica występuje trzykrotnie częściej niż u kobiet.
Po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania fizykalnego wykonuje się grupę badań dodatkowych. Bardzo pomocne jest wykonanie badania ultrasonograficznego ( usg ) układu moczowego. Dodatkowe może być wykonane prześwietlenie dróg moczowych. Do tych badań należy tomografia komputerowa (KT), zdjęcie jamy brzusznej, urografia. Badania laboratoryjne są bardzo pomocne, szczególnie jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszy gorączka. Kolce nerkowej mogą towarzyszyć nudności, wymioty, bolesne oddawanie moczu, krwiomocz, gorączka.

Podejście do leczenia kamicy moczowej jest zróżnicowane. W przypadkach, gdy kamica przebiega bezobjawowo leczenie nie zawsze bywa konieczne. Wówczas zaleca się okresowa kontrolę i obserwację.
W sytuacjach, gdy lokalizacja kamienia pozwala na jego wydalenie, używa się preparatów ułatwiających wydalenie kamienia. Taki rodzaj postępowania nazywany leczeniem zachowawczym kamicy.
Należy podkreślić, że nie zawsze postępowanie zachowawcze jest wystarczające i w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie metod małoinwazyjnych leczenia kamicy moczowej. Do takich metod należą: litotrypsja zewnątrzustrojową falą uderzeniową (ESWL), ureteroskopia (URS).

W sytuacjach wyjątkowych np. przy wysokiej gorączce, która towarzyszy wodonerczu( zastój moczu w nerce) konieczne jest założenie przezskórnej przetoki nerkowej (PCN) w celu obarczenia nerki. W przypadkach zablokowania odpływu moczu z nerki stosuje się szynowanie moczowodu przy użyciu cewnika podwójnie zagiętego( JJ stent) w celu odblokowania odpływu moczu z nerki.

Galeria

Wideo

Tematy powiązane: kolka nerkowa, krwiomocz, zapalenie pęcherza moczowego

O mnie

Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii i urologii.

Adres

71-043 Szczecin (Gumieńce)
Ul. Lubelska 29 (ulica równoległa do ul. Ku Słońcu)
Kierunek: Castorama i CH STER przy ul. Ku Słońcu 67

Telefon i godziny otwarcia

Telefon do rejestracji: 91 432 47 70
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16