Cystoskopia

Cystoskopia jest badaniem, które polega na oglądaniu wnętrza pęcherza moczowego za pomocą cystoskopu. Cystoskop jest dość cienkim narzędziem endoskopowym, wykorzystującym system bardzo małych soczewek do przekazywania obrazu z wnętrza pęcherza moczowego. Podczas badania cystoskopowego (cystoskopii) pęcherz moczowy wypełniany jest płynem. Do badania cystoskopowego wykorzystywany zazwyczaj cystoskop sztywny, który przypomina cienką metalową rurkę.

Postęp technologiczny w ostatnim czasie i wykorzystywanie nowych technologii pozwolił na stworzenie cystoskopu giętkiego w technikach obrazowania wnętrza pęcherza moczowego i cewki moczowej. Cystoskop giętki pozwala na dostosowanie swojego kształtu (elastycznego wężyka) do anatomii cewki moczowej, a możliwość zgięcia jego końcówki pod prawie dowolnym kątem umożliwia obejrzenia każdego miejsca w pęcherzu moczowym.

W ramach gabinetu urologicznego możliwe jest wykonanie cystoskopii najnowocześniejszym sprzętem endoskopowym - videocystonefroskopem CYF-V firmy Olympus.

Cystoskopia najczęściej jest wykonywana w przypadkach, gdy występuje:

  • krwiomocz,
  • nawracające zapalenie pęcherza moczowego,
  • podejrzenie guza pęcherza moczowego,
  • nawracających objawów dysurycznych,
  • podejrzenie obecności ciał obcych,
  • podejrzenie kamicy pęcherza moczowego,
  • podejrzenie gruźlicy układu moczowego

W trakcie badania możliwej jest pobranie wycinków błony śluzowej pęcherza moczowego do badania histologicznego. Wykonanie cystoskopii nie wymaga szczególnego przygotowania od pacjenta. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a w szczególnych przypadkach zabieg wykonywany w znieczuleniu dożylnym. Badanie trwa około 5- 10 minut. Po wykonanej cystoskopii pacjent wraca do domu w tym samym dniu.

W pierwszych godzinach po cystoskopii może być odczuwalne pieczenie w cewce moczowej i częstsze uczucie oddawanie moczu, które mija. Po badaniu może wystąpić przemijające zaczerwienienie moczu.

Wideo

Tematy powiązane: krwiomocz, rak pęcherza moczowego, łagodny rozrost prostaty, rak prostaty, zatrzymanie moczu

O mnie

Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii i urologii.

Adres

71-043 Szczecin (Gumieńce)
Ul. Lubelska 29 (ulica równoległa do ul. Ku Słońcu)
Kierunek: Castorama i CH STER przy ul. Ku Słońcu 67

Telefon i godziny otwarcia

Telefon do rejestracji: 91 432 47 70
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16