Uretroskopia

Uretroskopia jest badaniem, które polega na oglądaniu wnętrza cewki moczowej za pomocą cystoskopu. Podczas badania uretroskopowego (uretroskopii) cewka moczowa wypełniana jest płynem. Do badania uretroskopowego wykorzystywany zazwyczaj cystoskop sztywny, który przypomina cienką metalową rurkę.

Badanie wykonuje się również cystoskopem giętkim. Cystoskop giętki pozwala na dostosowanie swojego kształtu (elastycznego wężyka) do anatomii cewki moczowej, a możliwość zgięcia jego końcówki pod prawie dowolnym kątem umożliwia obejrzenia każdego miejsca w cewce moczowej.

W ramach gabinetu urologicznego możliwe jest wykonanie uretrocystoskopii najnowocześniejszym sprzętem endoskopowym - videocystonefroskopem CYF-V firmy Olympus.

Uretroskopia najczęściej jest wykonywana w przypadku podejrzenia guza cewki moczowej, zwężenia cewki, podejrzenia ciała obcego cewki, podejrzenia uchyłka cewki, wad wrodzonych. Badanie wykonywane przede wszystkim u mężczyzn.

Wykonanie uretroskopii nie wymaga szczególnego przygotowania od pacjenta. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a w szczególnych przypadkach zabieg wykonywany w znieczuleniu dożylnym. Badanie trwa około 5- 10 minut. Po wykonanej uretroskopii pacjent wraca do domu w tym samym dniu. W pierwszych godzinach po uretroskopii może być odczuwalne przemijające pieczenie w cewce moczowej.

Galeria

Tematy powiązane: krwiomocz, kamica pęcherza moczowego, rak pęcherza moczowego, rak prostaty, zatrzymanie moczu

O mnie

Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii i urologii.

Adres

71-043 Szczecin (Gumieńce)
Ul. Lubelska 29 (ulica równoległa do ul. Ku Słońcu)
Kierunek: Castorama i CH STER przy ul. Ku Słońcu 67

Telefon i godziny otwarcia

Telefon do rejestracji: 91 432 47 70
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16