Kamica Nerkowa

Kamica nerkowa i moczowodowa zazwyczaj jest kojarzona z bólem o różnym stopniu nasilenia. Właściwie to dolegliwości bólowe skłaniają pacjenta do zgłoszenia się do lekarza. Kamica nerkowa może przebiegać całkowicie bez objawowo i często przypadkowo wykrywana przy wykonywaniu badań dodatkowych np. ultrasonografii (USG). Kamicę moczową najczęściej spotyka się u osób w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat. U mężczyzn kamica występuje trzykrotnie częściej niż u kobiet.
W ciągu życia każdemu może utworzyć się kamień nerkowy szczególnie, jeśli w organizmie nastąpi zachwianie równowagi w produkcji poszczególnych składników moczu. Taka sytuacja jest związana z ilością spożywanych płynów i obecnością w moczu składników, które ułatwiają tworzenie się kamieni.
Po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania fizykalnego wykonuje się grupę badań dodatkowych. Bardzo pomocne jest wykonanie badania ultrasonograficznego ( usg ) układu moczowego. Dodatkowe może być wykonane prześwietlenie dróg moczowych. Do tych badań należy tomografia komputerowa (KT), zdjęcie jamy brzusznej, urografia. Badania laboratoryjne są bardzo pomocne, szczególnie jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszy gorączka.

Podejście do leczenia kamicy moczowej jest zróżnicowane. W przypadkach, gdy kamica przebiega bezobjawowo leczenie nie zawsze bywa konieczne. Wówczas zaleca się okresowa kontrolę i obserwację.
W sytuacjach, gdy lokalizacja kamienia pozwala na jego wydalenie, używa się preparatów ułatwiających wydalenie kamienia. Taki rodzaj postępowania nazywany leczeniem zachowawczym kamicy.
Należy podkreślić, że nie zawsze postępowanie zachowawcze jest wystarczające i w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie metod małoinwazyjnych leczenia kamicy moczowej. Do takich metod należą: litotrypsja zewnątrzustrojową falą uderzeniową (ESWL), ureteroskopia (URS) i nefrolitotomia przezskórna (PCNL).
W sytuacjach wyjątkowych np. przy wysokiej gorączce, która towarzyszy wodonerczu( zastój moczu w nerce) konieczne jest założenie przezskórnej przetoki nerkowej (PCN) w celu odbarczenia nerki lub cewnika podwójnie zagiętego(JJ stent)

Galeria

Wideo

Tematy powiązane: kolka nerkowa, krwiomocz, zapalenie pęcherza moczowego

O mnie

Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii i urologii.

Adres

71-043 Szczecin (Gumieńce)
Ul. Lubelska 29 (ulica równoległa do ul. Ku Słońcu)
Kierunek: Castorama i CH STER przy ul. Ku Słońcu 67

Telefon i godziny otwarcia

Telefon do rejestracji: 91 432 47 70
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16