Witam na stronie mojego gabinetu

Zapraszam do zapoznania się z moją działalnością w ramach prywatnego gabinetu urologicznego. Na stronie znajdują się informację na temat dolegliwości i problemów urologicznych w których będę mógł Państwu pomóc.

igor frulenko

Dofinansowanie z UE

chirurg urolog szczecin

urolog szczecin

Sprzęt

Cystoskop giętki
ureterorenoskop giętki
uretrotom
uroflowmetr

gabinet urologiczny szczecin

Nowości

Nieoperacyjne powiększenie męskich narządów płciowych
Liposukcja wzgórka łonowego

urolog szczecin

O chorobach » Rak pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęstszych nowotworów układu moczowego i jego częstość występowania znacząco wzrasta. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn z tym, że u mężczyzn występuje trzykrotnie częściej. Znane są czynniki sprzyjające powstaniu tego nowotworu. Należą do nich: palenie papierosów (oceniane jako 50% zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby), narażenie zawodowe na ekspozycję środków chemicznych (aminy aromatyczne, barwniki, anilina, kauczuk), nadużywanie środków przeciwbólowych, przewlekłe zapalenia, radioterapia w okolicy narządów miednicy, czynniki genetyczne. Pierwszym i najczęstszym objawem jest krwiomocz.

Najczęstszym objawem jest krwiomocz, dość często objawy i dolegliwości podobne do zapalenia pęcherza moczowego - częstomocz, nagłe parcia na mocz. Bóle zazwyczaj nie występują w początkowych fazach choroby. Po wykonaniu badań dodatkowych, które nie potwierdzają zakażenia dróg moczowych, a dolegliwości utrzymują się - należy przeprowadzić badania w kierunku raka pęcherza moczowego. Przy takich objawach pacjenci powinni skontaktować się z lekarzem, a opóźnienie rozpoznania powoduje opóźnienie podjęcia skutecznego leczenie we wczesnej fazie choroby.

Diagnostyka:
» badanie moczu,
» badania obrazowe - USG układu moczowego,
» badanie urograficzne,
» badanie tomograficzne brzucha (tomografia komputerowa), ale przede wszystkim badanie cystoskopowe pęcherza moczowego (cystoskopia - oglądanie pęcherza moczowego od wewnątrz).

Leczenie: po diagnostyce i przygotowaniu do zabiegu operacyjnego, wykonuje się przezcewkową elektroresekcję guza pęcherza moczowego (TUR-B) - Transurethral Resection of Bladder Tumor. Zabieg zazwyczaj jest przeprowadzany w znieczuleniu przewodowym (do kręgosłupa). Po operacji wyciętą tkankę ocenia patolog pod mikroskopem w celu określenia rodzaju guza, jego złośliwości i stopnia nacieczenia warstw pęcherza moczowego.

Początkowe fazy choroby zazwyczaj dotyczą powierzchownych warstw pęcherza moczowego i podstawowym leczeniem na tym etapie stanowi leczenie endoskopowe (TUR-BT / TUR-B) z leczeniem uzupewniajacym (chemioterapia dopęcherzowa), które zmniejsza ryzyko nawrotów choroby. Przy częstych nawrotach guza pęcherza i w szczególnych jego postaciach stosowane wlewki z prątków gruźlicy( BCG-terapia) - immunoterapia, która powoduje zmniejszenie agresywności komórek nowotworu i zmniejsza częstość jego nawrotów.

Przypadki zaawansowanych postaci raka pęcherza moczowego, który nacieka w głąb jego warstw, wymaga zastosowania innej skomplikowanej techniki operacyjnej - usunięcia pęcherza. Pod czas tej operacji wykonywane jest wytworzenie pęcherza zastępczego lub wytworzenia nieszczelnego zbiornika jelitowego (tzw . urostomia - do której przyklejany zbiorniczek na mocz)


Tematy powiązane: przezcewkowa elektroresekcja guza pęcherza moczowego (TUR-B), krwiomocz, zapalenie pęcherza moczowego

« wstecz

Copyright 2013 Igor Frulenko
Wszelkie prawa zastrzeżone urolog szczecin, gabinet urologiczny szczecin

projekt i realizacja: primacom.pl
Studio Reklamy Internetowej