Guz jądra

Nowotwór jądra lub guz jądra - to najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn w grupie wiekowej pomiędzy 20 a 35 rokiem życia. Pierwszym objawem zazwyczaj jest powiększenie jądra, zmiana jego konsystencji, może występować ból. W początkowym okresie obraz może przypominać wodniak jądra. Konieczne jest zgłoszenie się do specjalisty w celu postawienia właściwego rozpoznania. Szczególnie ważnym jest fakt, iż wczesne wykrycie nowotworu jądra pozwala na prawie 100% jego wyleczenie. Szczególnie często nowotwór jądra występuje w jądrze niezstąpionym do moszny.

W latach 70 tych ubiegłego wieku śmiertelność z powodu raka jądra wynosiła około 50%, obecnie - dzięki postępowi nauk medycznych - jest niższa niż 5%, w tym również u chorych z zaawansowaną chorobą.

Najbardziej spektakularnym dowodem na możliwość pełnego powrotu do zdrowia jest amerykański kolarz Lance Armstrong, który po przebytym leczeniu guza jądra z przerzutami ( w kolejnym etapie również po chemioterapii) kilkukrotnie zwyciężał w największych kolarskich zawodach na świecie - Tour de France.

Należy podkreślić, że nowotwór im wcześniej wykryty, tym szybciej i skuteczniej może być wyleczony. Istotną rolę w diagnostyce choroby odgrywa samokontrola jąder. Badanie powinno odbyć się w ciepłym pomieszczeniu, najlepiej pod prysznicem. Należy badać każde jądro z osobna. Po dotknięciu moszny należy pod jądrem umieścić palec wskazujący i środkowy. Jądro należy umieścić pomiędzy palcem wskazującym i środkowym u dołu jądra, a kciukiem z góry. Delikatnie przesuwając palce nad jądrem sprawdzamy czy ma ono gładką powierzchnię, czy ma wielkość i konsystencja podobne do drugiego jądra. Należy pamiętać o tym, iż częściej nowotwór jądra występuje w jądrze niezstąpionym do moszny. Dotyczy to również chorych, którzy mieli w dzieciństwie wykonywany zabieg naprawczy jądra niezastąpionego. Znalezienie guzków, różnego rodzaju nierówności, pojawienie się twardych obszarów w okolicy jądra powinny skłonić mężczyznę do zgłoszenia się do urologa.

Szczególnie bezbolesne powiększenie moszny wymaga wnikliwej diagnostyki i zgłoszenia się do lekarza.

W kolejnym etapie wykonywane są: badania obrazowe - USG moszny

badania laboratoryjne - badania krwi ( tzw. markery nowotworowe). W przypadku wykrycia guza jądra kolejnym etapem jest leczenie operacyjne - usunięcie jądra wraz z powrózkiem nasiennym. Po zabiegu wykonywane dodatkowe badania obrazowe - tomografia komputerowa, ewentualnie rezonans magnetyczny w celu określenia rozległości procesu chorobowego. A po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego (ocena mikroskopowa tkanek jądra) podejmuję się decyzje o leczeniu uzupełniającym, np. chemioterapia, ewentualnie radioterapia. Dalsze leczenie polega na regularnej kontroli i wykonywaniu okresowo badań dodatkowych( USG, TK, oznaczenie markerów).

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu przewodowym (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym).

Zazwyczaj wykonuję pacjentowi badanie spermy przed zabiegiem operacyjnym i informuje chorego o możliwości oddania nasienia do banku spermy, biorąc pod uwagę fakt, iż terapia uzupełniająca może powodować zmiany w plemnikach lub mieć wpływ na jakość nasienia. W późniejszym okresie istnieje możliwość wszczepienia protezy jądra, którą można dobrać do wielkości jądra zdrowego.

Zobacz: implantacja protezy jądra

Galeria

Tematy powiązane: powiększenie moszny, wodniak jądra, żylaki powrózka nasiennego, torbiel najądrza

O mnie

Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii i urologii.

Adres

71-043 Szczecin (Gumieńce)
Ul. Lubelska 29 (ulica równoległa do ul. Ku Słońcu)
Kierunek: Castorama i CH STER przy ul. Ku Słońcu 67

Telefon i godziny otwarcia

Telefon do rejestracji: 91 432 47 70
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16